Korekcja stożka rogówki

Dlaczego w gabinecie OKULUX warto korygować stożek rogówki?

ludzieRodzaje soczewek korygujących stożek rogówki:

Dobieramy najwyższej jakości soczewki kontaktowe produkowane przez renomowane austriackie, niemieckie, francuskie czy amerykańskie firmy. Soczewki wykonane są na indywidualne zamówienie z materiałów o bardzo wysokiej transmisji dla tlenu.

 1. W oparciu o dokładną topografię rogówki, produkowane są na miarę, całkowicie nowe soczewki (uwzględniam korekcję występującego astygmatyzm).
 2. Gwarancja dobrego widzenia lub wymianę soczewek na nowe, jeżeli zachodzi taka konieczność, bez ponoszenia dodatkowych kosztów (do 1 miesiąca licząc od daty pierwszego założenia soczewek).
 3. Dysponuję wiedzą oraz wieloletnim doświadczeniem w zakresie korekcji stożka rogówki.
 4. Koszt soczewek:
  - hybrydowe soczewki – 1500 zł za parę (wystarczają na 6 – 9 miesięcy)
  - miękkie soczewki do stożka – 1000 zł za parę ( wystarczają na 6 - 9 miesięcy)
  - twarde soczewki - od 1400 zł za parę w zależności od producenta soczewek (wystarczają na 2 lata).
 5. Dopasowujemy miękkie soczewki kontaktowe, specjalnie zaprojektowane do stożka rogówki, dla pacjentów którzy źle tolerują twarde soczewki.
 6. Koszt pierwszej wizyty to 220 zł, wizyty aplikacyjnej 180 zł, wizyty kontrolnej po 3-4 tygodniach użytkowania soczewek 180 zł.
 7. Pełna GWARANCJA SATYSFAKCJI lub zwrot kosztów soczewek (koszty poniesione na wizyty lekarskie nie podlegają zwrotowi).

Jestem jedynym z nielicznych gabinetów w Polsce, który oferuje soczewki miękkie i hybrydowe do stożka rogówki.

Filozofia dopasowania soczewek kontaktowych w stożku rogówki

Fotolia 2312854 XSW gabinecie OkuLux preferuję 3 punktowe dopasowanie soczewek kontaktowych w stożku rogówki. Polega ono na takim dopasowaniu aby zapewnić mały oszczędny ucisk na szczyt stożka rogówki, z dużym obszarem stabilizacji na peryferiach rogówki. Takie dopasowanie nie powoduje uszkodzenia szczytu stożka, zapewniając zadowalają ostrość wzroku.

Objawy niedokładnie dopasowanej soczewki kontaktowej w stożku rogówki.

 • Odstaje od dołu i wykazuje nadmierną ruchliwość.
 • Wypada przy nadmiernym mruganiu.
 • Powoduje zaczerwienienie oka i znaczny dyskomfort pod koniec dnia.

Badanie wykrywające i potwierdzające stożek rogówki

Do wykrycia i dokładnej oceny typu stożka rogówki konieczne jest urządzenie nazwane topografią rogówki. Urządzenie to odwzorowuje kształt rogówki w formie mapy, pozwalając na wykrycie wszelkich nieprawidłowości.

Stożek rogówki

Stożek rogówki (keratoconus gr. kerato - rogówka, łac. conus - stożek) choroba degeneracyjna rogówki oka. Zdrowa rogówka oka ma kształt zbliżony do kolistego, w stożku rogówki wybrzusza się i przypomina stożek. Zniekształcenie rogówki powoduje pogorszenie widzenia.

Objawy

Choroba stożka rogówki charakteryzuje się następującymi objawami:

 • znaczne pogorszenie ostrości widzenia,
 • swędzenie i zaczerwienienie oczu,
 • podwójne widzenie,
 • efekt halo wokół źródła światła,
 • wrażliwość na światło,
 • rogówka zaczyna przypominać swym kształtem stożek.

Przyczyny choroby

Przyczyny choroby nie są znane istnieje kilka teorii dotyczących jej pochodzenia:

 • zaburzenia metaboliczne powodujące złe sieciowanie kolagenu rogówki;
 • przyczyny genetyczne - uszkodzony proces syntezy białka rogówki;
 • choroby alergiczne współistniejące, mogą prowadzić do stożka rogówki. Wieloletnie tarcie oczu spowodowane alergią zwiększa ryzyko wystąpienia tej choroby. Dlatego ważne jest aby nauczyć się unikać tego nawyku;
 • w grupie ryzyka są osoby z zespołem Downa, Marfana;
 • stożek rogówki może współistnieć z innymi wrodzonymi chorobami oczu.

Leczenie

Istnieją następujące możliwości leczenia stożka rogówki:

 • Okulary korygujące astygmatyzm oraz miękkie toryczne soczewki kontaktowe stosowane w niewielkich stożkach.
  W średnim i wysoko zaawansowanym stożku rogówki zaleca się noszenie sztywnych soczewek kontaktowych. Na rynku istnieje różnorodność geometrii i materiałów, z których są wykonane. Soczewki sztywne powinien dobierać lekarz lub optometrysta specjalizujący się w tej dziedzinie, po badaniu zleca on wykonanie tych soczewek dla danego pacjenta. Realizacja zamówienia trwa zazwyczaj miesiąc. Działanie optyczne soczewek sztywnych polega na tym, że przestrzeń między stożkowatą rogówka a gładką wewnętrzną stroną soczewki kontaktowej zostaje wypełniona płynem łzowym, dzięki temu możliwa jest poprawa ostrości wzroku. Z odpowiednio dobranych soczewek pacjent może korzystać od 12 miesięcy do 2 lat. Należy pamiętać o wizytach kontrolnych raz na 6 miesięcy, o ile lekarz nie zaleci inaczej. Wymiana soczewek zależy od postępu choroby. W przypadku gdy soczewki twarde stają się niewystarczające dalsze leczenie może przybrać formę chirurgiczną.
 • Crosslinking - metoda znana od wielu lat i polegająca na stabilizacji tkanki rogówki za pomocą swiatła ultrafioletowego.
 • Wszczepienie pierścieni rogówkowych - pierścienie mechanicznie modelują rogówkę dzięki czemu jej krzywizna staje się zbliżona do naturalnej.
 • Przeszczep rogówki - gdy leczenie innymi metodami staje się niemożliwe. Zazwyczaj myśli się o przeszczepie wtedy gdy rogówka jest bardzo cienka lub ostrość wzroku w soczewkach jest niska, mniejsza niż 0,1- 0,2. Chirurg usuwa z oka chorą rogówkę na jej miejsce wszczepia zdrowa tkankę. Zazwyczaj po operacji następuje poprawa widzenia. W przypadku gdy pacjent po zabiegu nie uzyska idealnej ostrości widzenia, dopasowanie szkieł korekcyjnych staje się łatwiejsze niż przed zabiegiem.

Zalety korekcji stożka rogówki soczewkami kontaktowymi

Zaletą korekcji stożka rogówki za pomocą soczewek kontaktowych jest fakt, że jest to metoda niechirurgiczna i nieinwazyjna, umożliwiając dobre widzenie. Geometrię soczewek kontaktowych do korekcji stożka można zmieniać, wraz ze zmianą kształtu stożka rogówki.

Jeśli więc posiadasz stożek rogówki i chcesz dobrze widzieć lub mając stożek rogówki nosisz już soczewki kontaktowe a zamierzasz dopasować nowe, zapraszam na wizytę.

 

Zapisz
Interfejs preferencji ciasteczek użytkownika
Używamy ciasteczek żeby zapewnić najlepsze doświadczenie z naszą stroną. Jeżeli odmówisz korzystania z ciasteczek, strona może nie funkcjonować jak powinna.
Akceptuj wszystkie
Odrzuć wszystkie
Czytaj więcej
Analytics
Narzędzia używane do mierzenia efektywności strony internetowej i zrozumienia jej działania.
Google Analytics
Akceptuj
Odrzuć